Architektonické řešení
Stavba je rozdělena provozně i hmotově do dvou částí. Na část laboratorní a část administrativní. Tyto dvě části jsou spojeny proskleným komunikačním krčkem. Laboratorní část je tvořena jednoduchou kubickou hmotou. Hmoty jednotlivých pater administrativní části jsou navzájem zapuštěné a předsazené, díky tomu vytváří zastřešení hlavního vstupu a možnost pochozích zelených střech - teras. Nejvyšší technologické patro je po celém obvodu odsazené oproti zbylé hmotě objektu, pro optickou redukci celkové výšky objektu. Fasáda laboratorní části se skládá ze systému vložených panelů v pravidelném rastru. V parteru jsou navrženy panely v tmavém odstínu pro optické rozdělení hmoty objektu. Rozdělení hmoty laboratorní části je také podtrženo formou skleněných lamel. Administrativní část je tvořena celoproskleným fasádním systémem pro vytvoření maximální interakce s okolním prostorem. Budova splňuje požadavky na budovu s téměř nulovou spotřebou. Energetické úspory je docíleno zejména optimalizací obálky budovy a alternativními zdroji energie: k vytápění a chlazení objektu jsou primárně použity tepelná čerpadla země/voda a vzduch/voda a na fasádě a střeše technologického patra jsou umístěny fotovoltaické panely. V rámci demoličních úprav v území budou určité materiály recyklovány a použity jako podkladní štěrková vrstva vozovky.
Geotermální vrty
Jako primární zdroj pro vytápění a chlazení objektu jsou navržena tepelná čerpadla země/voda propojených s geotermálními vrty – jímání nízkopotencionální energie. Celkem je navrženo 69 geotermálních vrtů, každý o hloubce max. 100 m.
Zelené střechy
Střechy administrativní části jsou navrženy jako zelené intenzivní z důvodu redukce dešťových vod v území.
Tepelná čerpadla
Jako sekundární zdroj tepla a chladu jsou v nejvyšším technologickém podlaží instalovaná tepelná čerpadla vzduch/voda. O doplnění výkonu se bude starat kaskáda celkem šesti tepelných čerpadel.
Nabíjecí stanice pro elektromobily
V areálu bude umístěna stanice pro nabíjení elektromobilů. Zároveň zde bude příprava pro možnost budoucího rozšíření počtu nabíjecích míst.
Fotovoltaické panely
Dalším zdrojem alternativní energie je 408 ks fotovoltaických panelů o výkonu 450 Wp. Panely budou instalovány na plochých střechách se sklonem východ/západ. Na fasádách orientovaných na východ, jih a západ budou instalovány paralelně s povrchem fasády.
Dusíkové hodpodářství
Při objektu budou umístěny mobilní zásobníky na tekutý dusík, na které jsou z důvodu úspory energie kromě kryobanky napojeny také chladící boxy, které jsou důležitou součástí laboratorní technologie.
Zdvojené fasády
V parteru a ve 2.NP je fasáda administrativní části stíněna pomocí lamel z perforovaného plechu. V dalších podlažích je prosklená fasáda kryta předsazenou prosklenou konstrukcí a laboratorní část je stíněna systémem skleněných lamel. Všechny tyto prvky zároveň vytvářejí potřebný architektonický výraz budovy.
Vsakovací studny
Veškeré dešťové vody ze střech, zpevněných ploch a komunikací budou zadrženy na pozemku a vsakovány do podloží systémem vsakovacích studní s retenčním objektem.